Travma Danışmanlığı

Kişiler günlük yaşantıları içerisinde, beklenmedik bir zamanda, hayatlarını zorlaştıran, kendilerini, değerlerini...

Kişiler günlük yaşantıları içerisinde, beklenmedik bir zamanda, hayatlarını zorlaştıran, kendilerini, değerlerini veya sevdiklerini tehdit eden bazı olaylar yaşayabilirler. Bu, güzel bir tatile çıkarken yaşanan beklenmedik bir trafik kazası, aileden birinin kanser olduğunun öğrenilmesi ya da işe yetişmeye çalışırken alınan ani bir ölüm haberi olabilir. Cinsel taciz ve tecavüzler, kazalar, hastalıklar, deprem, sel gibi doğal afetler, savaşlar, hırsızlık, işkence görme ve kaçırılma olayları, yakınlarından birini kaybetme… Tüm bu olayların yaşanması veya tanık olunması, travma olarak tanımlanabilir. Kişinin olayı bizzat yaşaması, yalnızca şahit olması ya da yakınlarından birinin yaşaması gibi durumlar travmatik olayların şiddetini belirler. Travma sonrası etkiler her insanda aynı şekilde gözlemlenmez. Bazı insanlar olaydan bir süre sonra, çevrelerinden aldıkları destekle beraber, normal yaşantılarına dönerek iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler. Bu kişilerden bazıları durumu atlattıklarını düşündükleri halde, farkında olmadan etkilerini halen taşıyor olabilirler. Bu etkileri yok saymak, kişiye yaşayacağı başka bir olumsuz olayda daha büyük etkilerle geri dönecektir. Kimileri ise daha uzun süreli tepkiler verip, günlük yaşantılarına dönmekte zorlanır. Bu insanlar bugünü yaşamakta zorlanır, geçmişte takılıp kalırlar ve geleceğe umutsuzlukla bakarlar.


Travmalar, farklı şiddette ve farklı etkilerle kendini gösterse bile genel olarak kişilerin ruhsal yaşantılarını olumsuz yönde etkiler ve değişimlere sebep olur. Bu değişiklikleri görmezden gelmek yerine onlarla yüzleşmeye izin verilmesi, kişinin yaşamına devam etmesini ve acılarını daha sağlıklı bir şekilde yaşamasını kolaylaştırır.


Travma sonrası kişilerde;


Uyku bozuklukları (travmatik olayların uykuda tekrar yaşanması)

Yemek düzeninde bozulmalar (aşırı yemek yemek ya da hiç yememek durumları)

Travmatik olaylar hatırlandığında baş edilemeyen fiziksel tepkiler (bulantı, bayılma, kalp çarpıntısı..)

Sosyal yaşantıdan uzaklaşma, aile ve arkadaşlık ilişkilerinde bozulmalar

Duygu kontrolünde zorlanmalar ( öfke patlamaları, ağlama krizleri, olumsuz duygulara yoğunlaşmak..)

Dikkatte azalma ve bozulma

Bu ve bunun gibi etkiler travmatik olayın üzerinden 1-2 ay geçmesinden sonra hala görülmeye devam ediyorsa ve üstesinden gelmekte zorlanıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.